Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wydra

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w których kopie rozlegle nory. Ciąża przedłużona trwa 9 miesięcy, po czym rodzi się 2-4 młode w miocie. Pożywienie stanowią głównie ryby. Jest to zwierzę łowne, posiadające całoroczny okres ochronny.

Wydra jest zwierzęciem o długim, smukłym ciele i krótkich łapach. Ma bardzo silne szczęki i zęby, które pozwalają jej na skuteczne polowanie na ryby. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, dzięki czemu może wykrywać swoje ofiary z dużej odległości. Jest to zwierzę aktywne głównie nocą, a w ciągu dnia spędza większość czasu w swoich norach.

Wydra jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i potrafi uczyć się nowych rzeczy. Potrafi też wykorzystywać narzędzia do polowania na ryby, takie jak patyki lub kamienie. Jest to zwierzę bardzo towarzyskie i żyje w stadach składających się z kilku osobników. Wydry szybko się przystosowują do nowych środowisk i szybko się rozprzestrzeniają.

Wydry są chronione przez prawo i maja całorocznny okres ochronny. Należy jednak pamiętać, że są one wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, takie jak chemikalia i inne substancje toksyczne. Dlatego ważne jest, aby chronić ich naturalne środowisko i utrzymywać je w dobrym stanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wydra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.