Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wydra

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w których kopie rozlegle nory. Ciąża przedłużona trwa 9 miesięcy, po czym rodzi się 2-4 młode w miocie. Pożywienie stanowią głównie ryby. Jest to zwierzę łowne, posiadające całoroczny okres ochronny.

Wydra jest zwierzęciem o długim, smukłym ciele i krótkich łapach. Ma bardzo silne szczęki i zęby, które pozwalają jej na skuteczne polowanie na ryby. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, dzięki czemu może wykrywać swoje ofiary z dużej odległości. Jest to zwierzę aktywne głównie nocą, a w ciągu dnia spędza większość czasu w swoich norach.

Wydra jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i potrafi uczyć się nowych rzeczy. Potrafi też wykorzystywać narzędzia do polowania na ryby, takie jak patyki lub kamienie. Jest to zwierzę bardzo towarzyskie i żyje w stadach składających się z kilku osobników. Wydry szybko się przystosowują do nowych środowisk i szybko się rozprzestrzeniają.

Wydry są chronione przez prawo i maja całorocznny okres ochronny. Należy jednak pamiętać, że są one wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, takie jak chemikalia i inne substancje toksyczne. Dlatego ważne jest, aby chronić ich naturalne środowisko i utrzymywać je w dobrym stanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wydra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wilczek

młody wilk.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wataha

stado dzików lub wilków.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).