Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: warczeć

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

Warczeć – termin używany w kontekście zachowań rysiów podczas okresu godowego. Okres ten nazywany jest cieczką lub rui u samic. Podczas tego czasu rysie mogą wydawać charakterystyczne dźwięki, które można opisać jako warczenie. Jest to specyficzny dźwięk o niskiej częstotliwości, który samce rysi wydają, aby przyciągnąć samice i zaprezentować swoją siłę innym rywalom.

Warczeć jest jednym z elementów zachowań godowych zwierząt łownych, które odgrywa istotną rolę w procesie rozmnażania. Dźwięk ten ma za zadanie zasygnalizować obecność i możliwości samca oraz zapewnić mu dominującą pozycję w hierarchii społecznej w celu skutecznego rozrodu.

Warczeć występuje typowo u rysi, które są drapieżnikami i prowadzą osiadły tryb życia. Dźwięk ten może być słyszalny w określonych porach roku, kiedy zachodzą procesy związane z godowaniem i rozmnażaniem.

Warczeć jest więc szeregiem dźwięków emitowanych przez rysie w okresie godowym, mających na celu przyciągnięcie partnera płciowego oraz ustanowienie dominującej pozycji w hierarchii społecznej. Stanowi istotny element zachowań godowych tych drapieżników i odgrywa kluczową rolę w kontekście kontynuacji gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj warczeć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.